Strona główna/Aktualności/Obchody 120-lecia Szkoły Podstawowej w Skrbeńsku

Obchody 120-lecia Szkoły Podstawowej w Skrbeńsku

27 Kwietnia 2023
Obchody 120-lecia Szkoły Podstawowej w Skrbeńsku

Jubileusz 120-lecia Szkoły Podstawowej w Skrbeńsku

Rok 2023 to czas ważny dla naszej szkoły. Mija bowiem 120 lat od jej powstania. Ten doniosły fakt stał się dla nas okazją do niecodziennego świętowania.

Do jubileuszu uczniowie i pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skrbeńsku przygotowywali się od dawna. W ramach obchodów 120-lecia szkoły realizowano w szkole projekt „Kapsuła czasu”, który integrował zespoły klasowe i nauczycieli, skłaniał do refleksji nad istnieniem i następowaniem po sobie różnych pokoleń, a także podkreślał ciągłość trwania społeczności szkolnej. Uczniowie i nauczyciele na specjalnym zwoju zapisywali: pozdrowienia, dobre rady i wskazówki dla potomnych oraz informacje opisujące naszą bieżącą rzeczywistość. Zwój został zakopany przed szkołą i opatrzony tabliczką informacyjną, na której napisano m.in. „Nie otwierać przed 26.06.2078”.

Pragnąc uhonorować pamięć mgr. Józefa Brzozy, dzięki którego ofiarności i zaangażowaniu, w latach 1962- 1964 trwała rozbudowa szkoły, społeczność szkolna ufundowała tablicę pamiątkową żyjącego do dziś w pamięci skrbeńszczan kierownika i nauczyciela. Kolejnym działaniem z okazji jubileuszu było wykonanie rzeźby zielonej gęsi, inspirowanej twórczością patrona, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Fundatorami rzeźby są miejscowi rzeźbiarze, Bogumiła i Ireneusz Canibołowie oraz rodzice uczniów szkoły. Gęś została umieszczona 21 kwietnia przy głównym wejściu szkoły i mamy nadzieję, że stanie się jej znakiem rozpoznawczym na kolejne lata.

Jubileusz 120-lecia Szkoły zbiegł się z jeszcze jednym, długo wyczekiwanym wydarzeniem- oddaniem do użytku sali gimnastycznej, na której powstanie czekaliśmy wszyscy od wielu lat.

Dzień 26 kwietnia 2023 rozpoczęliśmy o godz. 9.30 uroczystą mszą świętą w kościele NSPJ w Skrbeńsku, którą odprawił ks. Proboszcz Mirosław Rataj. We mszy świętej wzięli udział zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciele, poczet sztandarowy szkoły, a uświetnił ją występ scholi, prowadzonej przez katechetkę- Mariolę Musioł. Po nabożeństwie procesja złożona z uczniów i gości ruszyła za pocztem sztandarowym w uroczystym pochodzie do szkoły.

Goście wchodzili do nowej sali gimnastycznej przy akompaniamencie wiolonczeli, na której grała uczennica klasy IV- Laura Tkocz. Gdy wszyscy zajęli miejsca, powitała nas Dominika Brzoza-Piprek, absolwentka naszej szkoły, występująca w tym dniu w roli konferansjera. Według Prowadzącej120 urodziny szkoły to przede wszystkim święto nauczycieli, którzy jak mówił Henry Adams ocierają się o wieczność, bo nigdy nie może stwierdzić, gdzie kończy się ich wpływ. To także święto dzieci, które jak pisał Janusz Korczak rodzą się ze skrzydłami, a nauczyciele pomagają im je rozwinąć. Młodych ludzi, dla których tu zaczynał i zaczyna się “wielki świat”, bo wielki świat zaczyna się od małych rzeczy i gestów. To także ważny dzień dla rodziców, którzy od lat wspierają społeczność szkolną i wkładają serce w tę mała wielką instytucję.

Po powitaniu wprowadzono poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Skrbeńsku i odśpiewano hymn narodowy. Następnie przedstawiono fragment kroniki szkolnej. Przypomniane zostały początki miejscowości Skrbeńsko oraz czasy budowy pierwszego budynku szkolnego.

Wreszcie zabrała głos dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Skrbeńsku, Jolanta Uherek, która przywitawszy szanownych gości, wyraziła ogromną radość z tak długiego istnienia naszej małej szkoły. Naszą uroczystość uświetnili swoją obecnością: kurator oświaty- Dariusz Domański, senator Ewa Gawęda, dyrektor biura posła Adama Gawędy- Roman Kapciak,

poseł Krzysztof Gadowski, dyrektor biura posła Grzegorza Matusiaka- Zbigniew Supernak, przedstawiciele powiatu wodzisławskiego, władze gminy Godów: wójt gminy Godów Mariusz Adamczyk, przewodniczący Rady Gminy Antoni Tomas, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Zdrowia Bogusław Dziędziel, zastępca Wójta Gminy Godów Tomasz Kasperuk, Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Polityki Społecznej Katarzyna Kubica, radny Skrbeńska- Stanisław Palowski, ks. proboszcz Mirosław Rataj, sołtys Skrbeńska Franciszek Moczała, komendant OSP Gołkowice- Piotr Szkudlarek, dyrektor PODN w Wodzisławiu Śl.- Iwona Miler, przedstawiciele związków zawodowych.

Nie zabrakło również najbliższej rodziny kierownika Józefa Brzozy, jego dzieci: Eugenii Krzystały, Barbary Prochasek, Eugeniusza, Jana i Józefa Brzozów. Swoją obecnością zaszczycili nas również obecni i emerytowani dyrektorzy szkół i przedszkoli naszej gminy, a przedstawiciele GCKSiT, Gminnej Biblioteki Publicznej w Godowie, OPS, Stowarzyszenia Inicjatywa Skrbeńsko, zespołu Melodia, LKS Skrbeńsko- działających na terenie naszej gminy, przedstawicieli Rady Rodziców oraz sponsorów, Bogusławy i Ireneusza Canibołów. Przywitano delegację reprezentującą Aleksandra Tarnowskiego, wykonawcę naszej nowej sali gimnastycznej oraz emerytowanych nauczycieli i pracowników naszej szkoły i przedszkola, absolwentów szkoły, uczniów i przedszkolaków, a także obecne grono pedagogiczne i wszystkich pracowników zespołu.

Następnie poprzez symboliczne przecięcie wstęgi otwarto nową salę gimnastyczną, a uczynili to wspólnie wójt gminy Godów Mariusz Adamczyk, dyrektor Jolanta Uherek oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Karolina Prochasek. Po tym doniosłym momencie ksiądz Mirosław Rataj dokonał poświęcenia obiektu.

Kolejnym punktem naszej uroczystości były przemówienia i życzenia od zaproszonych gości. Gratulacje, życzenia, serdeczne słowa uznania płynęły w stronę pani dyrektor, nauczycieli, uczniów oraz wszystkich tych, którzy przyczynili się do budowania i trwania szkoły na przestrzeni lat oraz powstania sali gimnastycznej.

Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego wyraziła w imieniu uczniów radość z możliwości wspólnego przeżywania pięknego jubileuszu. Odczytano także życzenia od byłego nauczyciela, poety Piotra Gabriela Skorupy, który wspominając swoje związki ze szkołą, przekazał statuetkę młodego piłkarza, by stała na straży szkolnego sportu.

Jubileusz 120-lecia szkoły to doskonała okazja do tego, by wspomnieć i uhonorować osoby związane ze szkołą. Prowadząca uroczystość Dominika Brzoza- Piprek podkreśliła iż Józef Brzoza był osobą, dla której „dobro ogółu” było niezwykle ważne. Był animatorem życia lokalnego, pedagogiem nie tylko z wykształcenia, ale przede wszystkim z zamiłowania, bardzo lubił swój zawód i jemu poświęcił całe swoje życie. Jest jedną z najważniejszych postaci w prawie 250-letniej historii tej małej miejscowości.

Po zakończeniu części oficjalnej przyszła pora na część artystyczną jubileuszowego dnia- występy uczniów. Przedstawienie „Szkolne marzenia”, które przygotowały Małgorzata Musińska i Anna Prochasek, było przeplatane występem zespołu Antidotum- pod batutą Anny Prochasek i uroczym „Deszczowym tańcem” przedszkolaków, prowadzonych przez Joannę Krentusz i Magdalenę Krześ.

Na początku na scenę wyszło rodzeństwo, Maria Baranek z kl. VI i Maksymilian Baranek z kl. VII, opowiadający o kolejnej nudnej ankiecie na Librusie, związanej z obchodami 120-lecia szkoły. Uczniowie zastanawiali się, jakie marzenia miały dzieci uczęszczające niegdyś do Szkoły Podstawowej w Skrbeńsku. Marysia postanowiła przenieść się w czasie za pomocą nowej aplikacji w telefonie. I tak oto znaleźliśmy się w czasach przed pierwszą wojną światową, gdy dzieci marzyły, aby posługiwać się w szkole ojczystym językiem. W kolejnej scenie dzieci znalazły się w Polsce międzywojennej, a z rozmów ówczesnych uczniów wynikało, że chciałyby mieć dostęp do książek i instrumentów muzycznych. Następnie Maks i Marysia przenieśli się do komunistycznej Polski, gdzie dzieci chciały mieć gdzie grać w piłkę i żeby ich szkoła była większa. Wtem do klasy wszedł kierownik Jan Brzoza, grany przez Mikołaja Danka, ucznia kl. VII i ku radości dzieci ogłosił, że wkrótce ruszy rozbudowa szkoły. Ostatnia podróż w czasie miała miejsce do lat 90, gdy uczniowie marzyli o nowej sali gimnastycznej i komputerach. Jak widzimy, wszystkie marzenia zostały spełnione, co świetnie podsumował utwór „Nie bój się chcieć” w wykonaniu zespołu Antidotum. Następnie wystąpił Feliks Piprek, prawnuk kierownika Józefa Brzozy, który przedstawił gawędę o swoim pradziadku. Jako ostatnia wystąpiła Laura Tkocz z przepięknym wykonaniem piosenki Anny Jantar „Radość najpiękniejszych lat” w towarzystwie gitarzystów Mai Prochasek oraz Mateusza Zająca.

Na zakończenie goście zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły: okolicznościowych wystaw, sal lekcyjnych, Strefy Relaksu oraz prezentacji multimedialnej o historii szkoły w nowej pracowni komputerowej. Chętne osoby wpisywały się do księgi pamiątkowej, która będzie trwałym znakiem naszego pięknego jubileuszu.

Rocznicowe obchody mogły odbywać się w tak uroczystej formie poprzez wykorzystanie
funduszy pozyskanych na szkolnym świątecznym kiermaszu w grudniu ubiegłego roku oraz dzięki hojności sponsorów, którymi byli: sklep LEWIATAN Gołkowice, KRZYŻOK Godów, hurtownia TO-MO, Planto, Elektrometal SA, Oldboye LKS Skrbeńsko, Bogumiła i Ireneusz Canibołowie, Jastrzębski Zakład Komunalny oraz Pluszowe Sówkowo.

Następnego dnia, 27 kwietnia 2023 roku o godz. 17.00 miał miejsce kolejny występ dla rodziców przedszkolaków i uczniów i społeczności lokalnej. Licznie przybyli goście mieli możliwość zwiedzania szkoły i wpisywania się do księgi pamiątkowej. Na uroczystości panowała przyjemna atmosfera, a absolwenci naszej szkoły wspominali swoje szkolne lata.

Szkolny jubileusz 120-lecia Szkoły Podstawowej w Skrbeńsku przeszedł do historii. Pozostaną po nim miłe wspomnienia i liczne prezenty, którymi szkoła została obdarowana, a z których cieszyć się będą uczniowie (m.in. doposażona zostanie sala gimnastyczna). Niech nasza Szkoła dalej będzie tym dobrym i inspirującym punktem na mapie Skrbeńska i gminy Godów. Tego życzymy sobie na kolejne 120 lat.

Kategoria: powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
pdf Broszura 120-lecie Szkoły 9.42MB pobierz Plik: Broszura 120-lecie Szkoły

do góry